УЛЯНА КРАВЧЕНКО – УКРАЇНСЬКА "ПРИМАВЕРА", ТАЛАНОВИТА ПОЕТЕСА,ПЕДАГОГ, МАТІР УКРАЇНСЬКОГО ФЕМІНІЗМУ

/165 років від дня народження Уляни Кравченко/

Уляна Кравченко (Юлія Шнайдер) українська учителька, письменниця, активістка українського жіночого руху, перша на західній Україні поетеса, чиї твори стали популярними відома як Уляна Кравченко - українська учителька, письменниця, поетеса.

 

 Народилася 18 квітня 1860 року в м.Миколаїв, нині Львівська обл Україна. В родині повітового урядника, німця за походженням Юлія Шнайдера служив повітовим канцеляристом у Миколаївському повіті зокрема,1866 року. помер коли Юлії минуло 10 років. Мати Юлія Лопушанська, донька священника УГКЦ.

Початкову освіту Юлія здобула вдома (вчителька німкеня, котра часто «по лекції» говорила з ученицею про літературу). Потім Шнайдер навчалася у Львівській учительській семінарії (1877—1881). Після її закінчення вчителювала у школах Львівщини, зокрема, у Бібрці до 1884-го. В тому ж році переведена до сусіднього села Стоки, де у недобудованому приміщенні школи пропрацювала кілька місяців, а потім за протекції Івана Франка переведена до Львова. У Львові її «звинуватили» у прихильності до фонетичного правопису (на противагу офіційному етимологічному) і в популяризації ідей Франка, через що звільнили з роботи.                                                                                                                                   Деякий час потому працювала вчителькою в родині поміщика з села Руденко під Львовом, потім — два роки в селі Долішній Лужок на Дрогобиччині, де одружилася з місцевим шкільним вчителем, народила доньку і сина. У 18881920 років працювала у селі Солець на Дрогобиччині з невеликими перервами.

/Уляна Кравченко з родиною, 1920-ті роки/

З 1920 року жила і працювала у Перемишлі, де й померла 31 березня 1947 році, там і  похована.

Творчий доробок Уляни Кравченко.

Після виходу 1885 року першої збірки «Prima vera», підписана ще справжнім прізвищем і виразно позначеної впливом поезії Франка, юна поетеса здобула чималу популярність серед читачів. 1891 року вийшла друком поетична збірка «На новий шлях» під псевдонімом Уляна Кравченко, де вміщено вірші, насичені громадсько-політичними та патріотичними мотивами, закликами до жінок-сучасниць щодо активної участі у житті суспільства.                                                                                                          Надалі понад два десятиліття її поезії виходять друком у різних часописах, журналах, альманахах, антологіях («Зоря», «Літературно-науковий вістник», «Дзвінок», «Житє і слово», «Руслан» та ін.). Окремими виданнями її книги, адресовані головно для дітей та юнацтва, появляться у 20-30-х роках ХХ ст., зокрема «Проліски», «В дорогу» (обидві 1921), «Лебедина пісня» (1924), «Шелести нам, барвіночку» (1932). Одночасно поетеса видає і третю збірку віршів «В житті є щось» (1929) та «Вибрані поезії» (1941), у яких суттєво домінують, за авторським окресленням, інтимні ліричні зізнання, пейзажно-настроєва лірика, наскрізними є мотиви туги за щастям, тривожне, тремке побивання-співчуття за простолюд у його змаганні з життєвими негараздами, а також громадянсько-патріотичні інтонації, в яких пульсують ідеї об'єднання обох частин української землі в єдиній Українські державі.

У 1887 року у Львові в першому феміністичному альманасі України «Перший вінок», виданому Наталією Кобринською та Оленою Пчілкою, опубліковано 11 творів Уляни Кравченко:

·       Я не жалюсь. (Два сонети) «Я не жалюсь, що горе все стрічаю ..», с 23—24; «О, не жалюсь я! Я з терпіння болю…», с. 24.

·       За много! (Три сонети): «Коли їх бачу, легких, мов з піни…», с. 142; «Коли їх бачу, як живуть в журбі…», с. 143; «І дума ся, мов рана, грудь болить…», с. 143—144.

·       На новий шлях! («Куди, о, сестро, смілий лет звертаємо..»), с. 207—208.

·       Думки* «Ох, аж в чужій, далекій сторонопйі…», с. 373—374, «Досить, мій отче, о досить недолі!..», с 374—375; «Лиш вічної борби, а не спокою…», с. 375—376.

·       Не рвись в будуще. (Два сонети) «Чому так рано, пупінку дрожачий…», с. 417; «Сестричко, чом в життя весні вкриваєш». с. 417—418.

Вплив Франка.

За свідченням літературознавців, Іван Франко відіграв у формуванні творчої особистості Уляни Кравченко вирішальну роль. Так, Ю. Горблянський вважає, що класик вплинув і на формування провідного образу у творчості молодої поетеси, і стилістики політичної та філософсько-медитаційної творчості. Починаючи від її другої збірки, вплив Івана Франка вчувається у всій її поезії[9]. Багатий матеріал до цього дає опублікована епістолярна спадщина Кравченко і Франка.

Важлива частка рукописного архіву письменниці зберігається у фондах Літературно-меморіального музею Івана Франка Державного історико-культурного заповідника "Нагуєвичі"

Бібліографія

Поетичні збірки

·       Prima vera (1885)

·       На новий шлях (1891)

·       В дорогу (1912)

·       Проліски (1921)

·       Лебедина пісня (1924)

·       В житті є щось (1929)

·       Шелести нам, барвіночку! (1932)

·       Вибрані поезії (1941) 

 А в нашій бібліотеці ви можете ознайомитися із творчістю Уляни Кравченко. Книги авторки, які є у нашій бібліотеці і ви маєте можливість їх прочитати:

1.    Кравченко У. Записки учительки[Текст].-Львів.-Апріорі,2010.

2.    Кравченко У. Розгублені листочки.- Львів.-Каменяр, 1990.

3.    Кравченко У. Хризантеми. Повість.-Чикаго.- вид-во МДинисюка,1961.

4.    Кравченко У. Пам’яті друга. Вірші в прозі, статті, спогади, листи.—Львів; Каменяр,1996.

 

Джерела інформації:

https://uk.wikipedia.org/wiki/

https://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=12553

 

 

 


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

День фахівця

Як ми подорожували ...